5 Ağustos 2019 Genel Tarafından Diyetisyen Betül Ceylan

KURBAN BAYRAMINDA BESLENMEBayramların kültürümüzde yeri ve önemi çok büyüktür. Bayramda yemek kültürümüz de oldukça geniştir. Özellikle Kurban Bayramında et ağırlıklı bir beslenme görülür. Peki bayramda nasıl beslenmeli nelere dikkat etmeliyiz?

1.Etin bekletilmesi

Kurban bayramında kesilen hayvan eti bekletilmeden tüketildiğinde mide rahatsızlıklarına sebep olabilir. Ayrıca et serttir ve pişmesi zordur. Bu yüzden mide problemi yaşayan kişilerin en az 24 saat bekletilmeden tüketmemesi önerilir.

2. Etin pişirilmesi

Etin pişirilmesinde kızartma-kavurma işlemleri etin biyoyararlılığını azaltarak hem vücudun vitamin-mineral ve proteini kullanmasını engelliyor, hem de alınan kaloriyi arttırıyor. Bu yüzden et pişirilirken ızgara/fırın/haşlama yöntemlerinin kullanılması daha sağlıklı olacaktır. Izgarada pişirme yönteminde et ve ateş arasında 15 cm uzaklık bulundurmaya ve etin kömürleşmemesine dikkat edin. Kömürleşen ette kanserojen bileşikler oluşur ve besin öğesi kaybına neden olur.

3. Marinasyon

Etin hem yumuşaması, hem lezzetinin artması hem de beklemesi için marine edip buzdolabında bir gece bekletebilirsiniz. Ertesi gün ızgara veya fırında pişirerek hem yumuşamış hem de baharatlarla lezzetlendirilmiş etinizi afiyetle yiyebilirsiniz.

4.Sebzeyi ihmal etmeyin

Bayram boyunca artan et tüketimiyle mide-bağırsak sorunları yaşanabilir. Bu yüzden bir öğünde et tüketiyorsanız diğer öğünde mutlaka sebze tüketmeye dikkat edin Böylece bir öğününüz daha hafif geçecek, mideniz kolayca sindirimi gerçekleştirecektir. Ayrıca hem demir emilimini arttırması hem de daha doyucu olması için etin yanında salata bulundurmaya özen gösterin.

5.Kolesterole dikkat

Kolesterol, tansiyon ve diğer kalp damar hastalıklarıyla ilgili sorun yaşayan kişilerin hayvansal kaynaklı besinlerin tüketimine dikkat etmesi gerekir. Bu yüzden bayram da olsa kırmızı et, sakatat, tereyağ, kuyruk yağı gibi hayvansal yağları sınırlı bir şekilde tüketmeleri, sebzeyi arttırmaları önerilir.

6.Su içmeyi unutmayın

Bayramın yaz aylarına gelmesi ve yüksek kalori alımı su ihtiyacını arttırır. Bu yüzden bayramda normalden daha fazla su içmeniz gerektiğini unutmayın. Özellikle yemeklerin yanında asitli içecekler yerine su tercih etmek, su şişesini yanından ayırmamak su tüketiminizi arttırmanıza yardımcı olabilir.

7.Tehlikeli İkramlar

İkram amaçlı sunulan ağır hamurlu tatlılar ve çikolatalar yerine, sütlü ve meyveli tatlıları tüketmek ve porsiyon miktarlarını az tutmak sağlıklı bir seçim olacaktır.

DİYETİSYEN SENA KONDAK

BETÜL CEYLAN SAĞLIKLI BESLENME VE DİYET MERKEZİYorum Yapılmadı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.